Norint išlikti saugiam darbe, reikia pasiruošti netikėtumams. Dalis šio pasiruošimo – tai pasirengimas susidoroti su visų rūšių gamtiniais oro pavojais. Tam tikrose darbo vietose ypatingą susirūpinimą kelia žaibo pavojus. Nors žaibo smūgis nėra dažnas reiškinys, tačiau žala, kurią gali padaryti žaibas, yra pakankamai didelė grėsmė, todėl į ją reikia žiūrėti gana rimtai.

Asmenys, siekiantys aukštesnio laipsnio, pavyzdžiui, saugos, saugumo ir nepaprastųjų situacijų valdymo magistro laipsnio, turi galimybę įgyti įgūdžių, reikalingų kuriant strategijas, kurios padėtų pasirengti žaibams ir perkūnijoms, užtikrinti žmonių ir bendruomenių saugumą ir galbūt išgelbėti gyvybes. Šios strategijos grindžiamos svarbiausiais žaibo saugos patarimais, skirtais sumažinti riziką tiek pastato ar statinio viduje, tiek išorėje.

Kaip apsisaugoti nuo žaibo

Žaibas yra dažnai nepastebimas destruktyvus gamtos pavojus. Jis gali padaryti didelę žalą turtui ir žmonių gyvybei. Labai svarbu suprasti, kokią riziką kelia žaibas ir perkūnija, ir kaip išvengti nelaimių bei sužalojimų.

Tiems, kurie domisi, kaip apsisaugoti nuo žaibo, svarbiausia, ką galite padaryti, tai rimtai žiūrėti į žaibą. Gali būti viliojanti mintis laikyti žaibą nepatogumu, jei darbo vietoje dirbanti komanda stengiasi laikytis termino arba jei griaustinis skamba toli. Tačiau labai svarbu bet kokia kaina išvengti šios pagundos.

Saugos, saugumo ir ekstremaliųjų situacijų valdymo funkcijas atliekantys asmenys turi imtis iniciatyvos, kad kiti būtų saugūs. Tai reiškia, kad reikia paruošti kitus, ką daryti ir ko nedaryti perkūnijos ir žaibo metu, kad nekiltų jokių abejonių ar dvejonių, kokių veiksmų imtis. Kai žmonės rimtai žiūri į žaibo grėsmę, tikimybė susižeisti ar žūti nuo žaibo smūgio gali gerokai sumažėti. Taip yra todėl, kad žaibo grėsmę laikant pagrįsta grėsme, žmonės stengiamasi kuo labiau nutolti nuo žaibo smūgio ir jo padarytos žalos.

Šiam tikslui pasiekti darbo vietoje galima pasinaudoti keliais žaibo saugos patarimais. Kiekviena iš šių taktikų yra labai svarbi gelbstint gyvybes, jei žaibas įvyktų.

1. Suprasti faktus ir riziką

Remiantis Nacionalinės sunkių audrų laboratorijos surinktais duomenimis, žaibas iš debesies į žemę 48 gretimose valstijose kasmet trenkia maždaug 20 mln. kartų. Be to, Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos Darbuotojų saugos ir sveikatos administracijos parengtoje bendroje ataskaitoje teigiama, kad kasmet žaibas trenkia į daugiau kaip 300 žmonių, dėl to vidutiniškai žūsta apie 50 žmonių. Norint išvengti žaibo poveikio, reikia imtis svarbių atsargumo priemonių.

Darbuotojams, dirbantiems darbus, kurių metu tenka būti atvirose erdvėse, gresia neproporcingai didelė žaibo smūgio rizika. Didesnį pavojų patiria miško ruošos, stogų dengimo, statybos, pastatų priežiūros, žemės ūkio, gelbėjimo ir kraštovaizdžio tvarkymo darbuotojai. Pirmas žingsnis į didesnį saugumą – suprasti riziką.

Žaibas yra nenuspėjamas. Jis gali trenkti iki 15 km atstumu nuo kritulių. Per perkūniją žmonės turėtų ieškoti saugios vietos ir laukti, kol pavojus sumažės. Tai reiškia, kad reikia negrįžti į lauką per anksti po audros.

2. Imkitės atsargumo priemonių patalpose ir lauke

Darbdaviai ir gyventojai turėtų turėti veiksmų planus žaibo iškrovos atveju. Reikėtų stebėti nacionalinės meteorologijos tarnybos pranešimus ir perkelti darbus pažeidžiamose vietovėse, kad išvengtumėte užklupimo per perkūniją.

Net tolimas griaustinis reiškia, kad turėtumėte ieškoti apsaugos. Visų pirma reikėtų vadovautis taisykle: „Kai griaustinis griaudėja, eikite į vidų.” Turėtumėte laikytis bent jau „30-30 taisyklių”: Pamatę žaibą, suskaičiuokite iki 30. Jei išgirdote griaustinį, nepraėjus 30 sekundžių, eikite į patalpą ir palaukite, kol praeis bent 30 minučių po paskutinio griaustinio dūžio, prieš vėl pradėdami veiklą lauke.

Jei perkūnijos metu lauke užklupo perkūnija, reikėtų laikytis taisyklių. Žaibas paprastai trenkia į aukščiausius vietovėje esančius objektus. Dėl to reikia įsitikinti, kad jie nėra aukščiausias objektas toje vietovėje; reikia pritūpti žemai, vengti vandens, laidų, vandentiekio ir tvorų.