Endometriozė, kuri auga ne gimdos gleivinėje, o kitur, taip pat reaguoja į hormoninius mėnesinių ciklo signalus, kaupdama audinius, juos skaidydama ir pašalindama per mėnesines. Kaip žinome, maisto papildai atlieka labai svarbų vaidmenį gydant endometriozę. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip vitaminai padeda gydyti endometriozę.

A. Vitaminas A

I. Apibrėžimas
Vitaminas A yra dvipolė molekulė, kurią sudaro anglies ir vandenilio jungtys. Tai riebaluose tirpus vitaminas. Tai reiškia, kad jis negali būti kaupiamas kepenyse, bet gali būti paverčiamas iš beta karotino, kuris yra stiprus antioksidantas. Be to, kad padeda gydyti endometriozę, jis taip pat pasižymi stipriu poveikiu gerinant regėjimą ir stiprinant kaulų augimą.

II. Vitaminas A ir endometriozė
a) Vitaminas A yra labai stiprus antioksidantas, kuris ne tik padeda stiprinti imuninę sistemą, bet ir apsaugo nuo endometriozės augimo.

b) Vitaminas A padeda reguliuoti genų raišką kovodamas su laisvųjų radikalų susidarymu ir saugo kūno organus nuo nenormalaus endometriozės implantų augimo ir sukibimo.

c) Raudonųjų kraujo kūnelių gamyba
Vitaminas A, veikdamas kartu su geležimi, padeda gaminti raudonuosius kraujo kūnelius ir gerina deguonies kiekį kraujyje, kuris būtinas organizmo ląstelėms. Dėl to stiprėja imuninė sistema, taip pat apsaugoma nuo nenormalių ląstelių formavimosi.

d) Veikia kartu su cinku
Cinko trūkumas trukdo
a) vitamino A baltymų sintezės ir riebalų rūgščių apykaitos funkciją.
b) Sumažėja fermento, kuris iš kepenų išskiria vitamino A palmitatą, aktyvumas, todėl susilpnėja imuninė sistema, kovojanti su besiformuojančiais laisvaisiais radikalais ir endometriumo implantais bei adhezija.

e) veikia kartu su geležimi
Geležis būtina raudonųjų kraujo kūnelių, kurie perneša deguonį kraujotakoje organizmo ląstelėms, gamybai. Moterims, sergančioms endometrioze, kurioms menstruacijų metu netenkama daug kraujo, paprastai trūksta geležies, nes jos netenkama daug daugiau, nei organizmas gali pasigaminti, todėl susergama mažakraujyste. Vartojant vitaminą A ir geležį, raudonųjų kraujo kūnelių gamyba padidėja daug geriau nei vartojant vien geležies papildus.
Atminkite, kad cinko ar geležies perteklius yra toksiškas mūsų organizmui. Būtinai pasitarkite su gydytoju dėl tinkamo kiekio.

B. Vitaminas B1

I. Apibrėžimas
Vitaminas B1 yra vienas iš vitaminų B komplekso narių, jis taip pat žinomas kaip tiaminas arba tiaminas. Labiausiai paplitusi jo forma yra bespalvis cheminis junginys, kurio formulė C12H17N4OS. Jį 1910 m. Japonijoje atrado Umetaro Suzuki. Tai vandenyje tirpus vitaminas, todėl jis gali būti kaupiamas organizme ir turi būti vartojamas reguliariai.

II. Kaip vitaminas B1 naudingas endometrioze sergančioms moterims
Moterims, sergančioms endometrioze, menstruacinio ciklo metu trūksta vitamino B komplekso. Nežinoma, ar tai lemia nesveika mityba, ar nesugebėjimas įsisavinti virškinimo metu.
a) Estrogenų kiekis
Vitaminas B1 padeda detoksikuoti kepenis, kurios gali išsivalyti dėl alkoholio, rūkymo ir sunkiųjų metalų vartojimo. Stiprios kepenys ypač svarbios cholesterolio sekrecijai skaidant estrogeną, sukeliantį menstruacijų spazmus, taip pat hormonų pusiausvyrai organizme.

b) Imuninė sistema
Vitaminas B1 yra antioksidantas, padedantis stiprinti imuninę sistemą nuo laisvųjų radikalų susidarymo, endometriumo implantų ir sulipimo kur nors kitur organizme, išskyrus endometriumą.

c) Raudonosios kraujo ląstelės
Tyrimai rodo, kad vitaminas B1 padeda normalizuoti fermento, vadinamo transketolaze, aktyvumą raudonuosiuose kraujo kūneliuose, todėl padidėja dviejų baltymų THTR-1 ir RFC-1, padedančių pernešti tiaminą į raudonuosius kraujo kūnelius, kiekis. Taip padidėja raudonųjų kraujo kūnelių gamyba kraujyje.

d) Nervų sistema
Padeda mažinti nervų sistemos įtampą, atsirandančią dėl angliavandenių pavertimo energija, kuri būtina tinkamoms nervų sistemos funkcijoms. Tokiu būdu kai kurioms moterims sumažina endometriozės simptomus, tokius kaip nerimas, depresija ir nuotaikų svyravimai.

e) Žarnyno raumenų tonusas
Vitaminas B1 padeda skrandyje išskirti druskos rūgštį, kuri būtina visiškam maisto dalelių suvirškinimui ir mažina maistinių medžiagų trūkumo, sukeliančio hormonų pusiausvyros sutrikimus menstruaciniame cikle, riziką.

C. Vitaminas B2
I. Apibrėžimas
Vitaminas B2 yra tirpus vandenyje, dar žinomas kaip riboflavinas. Jo cheminio junginio formulė yra C17H20N4O6. Kaip ir daugelis kitų B grupės vitaminų kompleksų, jis atlieka svarbų vaidmenį aprūpinant mūsų organizmą energija vykstant riebalų, angliavandenių ir baltymų apykaitai.

II. Kaip vitaminas B2 padeda gydyti endometriozę
1. Raudonųjų kraujo kūnelių susidarymas
Vitamino B2 sudėtyje yra aktyvios kofermentinės flavino mononukleotido (FMN) ir flavino adenino dinukleotido (FAD) formos, kurios padeda pernešti vitaminą b2 į raudonąjį kraujo kūnelį bei palaiko raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą.

2. Stiprina imuninę sistemą
Vitaminas B2 yra antioksidantas, padedantis atjauninti imuninę sistemą dėl kepenyse susikaupusių toksinų, kurie padeda palaikyti mūsų organizmo funkciją, kovojančią su bet kokiais ląstelių augimo sutrikimais, įskaitant nenormalias endometriumo ląsteles.

3. Ląstelių augimas
Kadangi vitaminas B2 padeda baltymų apykaitai, jis padeda palaikyti normalų ląstelių dalijimąsi arba ląstelių augimą, o tai mažina ląstelių anomalijų riziką ir neleidžia endometriumo ląstelėms augti kur nors kitur organizme, išskyrus endometriumą.

4. Geležis ir vitaminas B6
Vitaminas B2 reikalingas sveikoms virškinimo sistemos gleivėms. Jis gerina geležies ir vitamino B6, kuris būtinas moterims, sergančioms endometrioze ir turinčioms gausų tekėjimą menstruacijų metu, įsisavinimą.

5. Migrena
Vitamine B2 esantis riboflavinas davė teigiamų rezultatų, nes padėjo sumažinti laiką ir dažnumą, kai dėl endometriozės simptomų menstruacijų metu pasireiškia migreninis galvos skausmas.

6. Nervų sistema
Vitaminas B2 gali padėti sumažinti stresą, taip pat sumažinti depresijos simptomus, kuriuos sukelia virškinimo sutrikimai, paprastai pasireiškiantys moterims, sergančioms endometrioze menstruacijų ciklo metu.

D. Vitaminas B3

I. Apibrėžimas
Vitaminas B3 , dar vadinamas niacinu, yra vandenyje tirpus vitaminas. Be to, kad jis vartojamas gydant pelagrą, kurią sukelia vitamino B3 ir baltymų trūkumas maiste, taip pat žinoma, kad jis veiksmingas gydant endometriozę, nes moterims, sergančioms endometrioze, nustatomas vitamino B3 trūkumas. Cheminio junginio formulė yra C6H5NO2.

II. Kaip vitaminas B3 padeda gydyti endometriozę
1. Hormonų sintezė
Nustatyta, kad vitaminas B3 padeda moters organizme gaminti hormonus, pavyzdžiui, kortizoną ir lytinį hormoną estrogeną. Be to, kad padeda slopinti blogojo estrogeno, sukeliančio menstruacinius spazmus mėnesinių ciklo metu, kiekį, jis taip pat padeda subalansuoti hormoną prostaglandiną, sukeliantį pernelyg aktyvų gimdos raumenų darbą.

2. Virškinimo sistema
Vitamino B3 trūkumas paprastai nustatomas endometrioze sergančioms moterims menstruacijų metu. Jį gali sukelti virškinimo sistemos nesugebėjimas suskaidyti maisto dalelių. Vitamino B3 vartojimas padeda atkurti hormonų, sukeliančių menstruacijų spazmus, pusiausvyrą.

3. Angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaita
Be to, kad vitaminas B3 padeda aprūpinti mūsų organizmą energija angliavandenių apykaitos metu, išskiriant tulžį, jis taip pat padeda baltymų ir riebalų, kurie yra svarbūs mūsų organizmo veiklai, apykaitai.

4. Kraujotakos stimuliavimas
Vitaminas B3 taip pat padeda stimuliuoti kraujotakos sistemą, kai kuriems žmonėms mažindamas blogojo cholesterolio (MTL) kiekį iš arterijų.

5. Nervų sistema
Vitaminas B3 svarbus sveikai nervų sistemos veiklai, nes užtikrina baltymų ir riebalų, kurie yra smegenų ląstelėms reikalingos maistinės medžiagos, apykaitą, todėl sumažėja endometriozės simptomai, tokie kaip depresija, nerimas ir dirglumas.

6. Uždegimas
Vitaminas B3 didina hormonų prostaglandinų, kurie kontroliuoja fiziologinius kraujo krešėjimo ir uždegimo procesus, kiekį.

E. Vitaminas B5
I. Apibrėžimas
Vitaminas B5 dar vadinamas pantoteno rūgštimi. Jis atlieka svarbų vaidmenį susidarant kofermentui A ir yra labai svarbus angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaitai bei sintezei. Vitamino B5 cheminės struktūros formulė yra C9H17NO5.

II. Kaip vitaminas B5 padeda gydyti endometriozę

Nustatyta, kad daugumai moterų, sergančių endometrioze, menstruacinio ciklo metu dėl kokių nors priežasčių yra mažas vitamino B5 kiekis. Nesant pakankamai vitamino B5 moters organizme, jis sukelia:
1. susilpnėja imuninė sistema
Kadangi vitaminas B5 būtinas angliavandenių apykaitai, jis padeda gaminti energiją mūsų kūno ląstelėms. Nesant pakankamo vitamino B5 kiekio, mūsų organizmo imuninė sistema susilpnėja ir kyla pavojus laisvųjų radikalų susidarymui bei ląstelių pakitimams.

2. Prasta kraujotaka
Mūsų kepenys yra pirmoji gynybos linija, išskirianti tulžį į virškinimo sistemą, kad būtų gaminamas gerasis cholesterolis, kuris padeda slopinti blogąjį cholesterolį arterijose. Nesant pakankamai vitamino B5, blogasis cholesterolis lieka nesuvaldytas, dėl to pasunkėja kraujotaka.

3. Didesnė pernelyg aktyvios gimdos raumenų veiklos rizika
Kepenys padeda riebalų apykaitai. Neturint pakankamai vitamino B5, sutrinka hormonų pusiausvyra prostaglandinų šeimoje, dėl to pernelyg aktyviai reaguoja gimdos raumenys, o tai savo ruožtu sukelia pilvo skausmus.

4. Padidėjusi nervų sistemos įtampa
Riebalai ir baltymai yra svarbūs nervų sistemos ląstelėms maitinti. Mažas vitamino B5 kiekis silpnina smegenų ląstelių funkciją. Dėl to atsiranda tokie endometriozės simptomai kaip nerimas, nuotaikų kaita ir depresija.

5. Didesnė alerginių reakcijų rizika
Nepakankamas vitamino B5 kiekis mūsų organizme sukelia kofermento A, kuris būtinas, kad mūsų organizmas reaguotų į staiga į organizmą patekusias medžiagas, trūkumą, sukeliantį stiprias alergines reakcijas.

6. Aknė
Riebalų rūgščių apykaita tampa mažiau efektyvi, todėl žmogus labiau linkęs sirgti spuogais.

7. Hormonų pusiausvyros sutrikimas
Be to, kad vitaminas B5 padeda mažinti aknę, jis taip pat sąveikauja su kitais vitaminų B komplekso nariais, didindamas antinksčių funkciją, kuri būtina hormonų pusiausvyrai palaikyti ir normaliam organizmo augimui skatinti.

F. Vitaminas B6
I.Apibrėžimas
Vitaminas B6 yra tirpus vandenyje ir priklauso vitaminų B kompleksui. Jis atlieka svarbų vaidmenį aminorūgščių apykaitoje, padedančioje palaikyti tinkamą organizmo funkciją.

II. Endometriozė ir vitaminas B6

1. Hormonų balansavimas
Vitaminas B6 yra būtinas tinkamo kiekio prostaglandinų šeimos hormonų prostaglandinų gamybai. Vitamino B6 trūkumas sukelia pernelyg aktyvius gimdos raumenis, dėl kurių atsiranda endometriumo spazmai.

2. Estrogenų inhibitorius
Vitaminas B6 padeda gyvuoti baltymų ir riebalų apykaitai, todėl didėja gerųjų estrogenų, slopinančių organizme gaminamus bloguosius estrogenus, gamyba, dėl to iš naujo subalansuojami hormonai ir sumažėja ląstelių anomalijų ir vėžio rizika.

3. Anemija
Vitaminas B6 didina raudonųjų kraujo kūnelių, kurių paprastai sumažėja moterims, kurių menstruacijų metu gausiai teka mėnesinės, gamybą.

4. Nervų sistema
Mūsų nervų sistemai kasdien funkcionuoti reikia įvairių maistinių medžiagų, vitaminas B6 padeda ne tik palaikyti reikiamą cholesterolio kiekį, bet ir padidina mūsų nervų sistemai reikalingų maistinių medžiagų apytaką, todėl sumažėja endometriozės simptomai, tokie kaip atminties praradimas, sumišimas ir nerimas.

5. Ląstelių augimas
Vitaminas B6 padeda sintetinti DNR ir RNR, palaikydamas tinkamą ląstelių dalijimąsi ir užkirsdamas kelią nenormaliam ląstelių augimui, pavyzdžiui, pilvaplėvės ląstelėms virstant endometriumo ląstelėmis.

G. Vitaminas B12

I. Apibrėžimas
Vitaminas B12 yra vandenyje tirpus vitaminas, priklausantis vitaminų B kompleksui. Jis atlieka svarbų vaidmenį gydant endometrioze sergančias moteris, pavyzdžiui, mažina endometriozės simptomus menstruacinio ciklo metu, palaiko baltymų ir riebalų apykaitą, padeda išvengti geležies trūkumo ir kt.

II. Endometriozė ir vitaminas B12
1. Anemija
Moterims, sergančioms endometrioze, menstruacinio ciklo metu dėl kokių nors priežasčių nustatomas mažas vitamino B12 kiekis. Vitamino B12 trūkumas mažina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą kraujyje, dėl to kraujyje sumažėja geležies kiekis ir išsivysto anemija.

2. Nervų sistema
Vitaminas B12 yra gyvybiškai svarbus baltymų ir riebalų sintezei, kuri padeda stiprinti nervų sistemos funkciją, todėl mažėja nervinė įtampa, pavyzdžiui, dirglumas, atminties praradimas, depresija ir nuotaikų kaita.

3. Nemiga ir nuovargis
Be to, kad padeda baltymų ir riebalų sintezėje, vitaminas B12 taip pat atlieka svarbų vaidmenį angliavandenių apykaitoje, kuri padeda gauti energijos mūsų organizmo funkcijoms ir padeda nuo nemigos ir nuovargio.

4. Imuninė sistema
Kepenims reikalingas vitaminas B12, kad jos galėtų tinkamai funkcionuoti, vitamino B12 trūkumas sukelia kepenų padidėjimą, dėl kurio sumažėja kepenų funkcija kovojant su aplinkos toksinais, o tai lemia didelį blogojo estrogeno kiekį organizme, todėl moterims, sergančioms endometrioze, atsiranda menstruaciniai spazmai.

5. Ląstelių anomalijos
Vitaminas B12 yra gyvybiškai svarbus DNR sintezei. Vitamino B12 trūkumas didina nenormalaus ląstelių augimo organizme riziką, pavyzdžiui, endometriumo ląstelės gali augti kitoje pilvo vietoje.

H. Biotinas
I. Apibrėžimas
Biotinas yra vienas iš vitaminų B komplekso narių. Jis taip pat žinomas kaip vitaminas H arba B7. Vitaminas B7 yra riebalų rūgščių, leucino apykaitos ir gliukoneogenezės kofaktorius. Jo cheminės struktūros formulė yra C10H16N2O3S. Jo trūksta itin retai, nes žarnyno bakterijos paprastai pagamina perteklinį organizmo paros poreikį, tačiau dėl kokių nors priežasčių endometrioze sergančioms moterims nustatomas mažas biotino kiekis.

II. Kaip biotinas padeda gydyti endometriozę
1. Ląstelių anomalijos
Biotinas veikia kaip kofaktorius su kitais B grupės vitaminų komplekso nariais. Jis atlieka svarbų vaidmenį valdant organizmo ląstelių augimą. Neturint pakankamai biotino, atsiranda ląstelių augimo anomalijos, pavyzdžiui, pilvo srityse iš perinatalinių ląstelių susiformuoja endometriozės ląstelės.

2. Bloga kraujotaka
Kadangi biotinas padeda gliukoneogenezėje, jis reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Nesant pakankamo biotino kiekio, cukraus kiekis kraujyje padidėja, todėl kraujas sutirštėja, o tai sumažina kraujotakos funkciją ir blokuoja maistinių medžiagų ir deguonies pernešimą į mūsų organizmo ląsteles. Dėl to padidėja endometriozės simptomų rizika.

3. Endometriumo spazmai
Kadangi biotinas būtinas riebalų rūgščių apykaitai, jis padeda palaikyti prostaglandinų kiekį. Dėl biotino trūkumo menstruacinio ciklo metu kai kurių prostaglandinų šeimos narių gaminama per daug, todėl atsiranda menstruacijų ir endometriumo spazmai.

4. Kvėpavimo sutrikimai
Kadangi biotinas padeda sintetinti anglies dioksidą, nesant pakankamai biotino, endometrioze sergančioms moterims atsiranda dusulys.

5. Širdies ligų ir insulto rizika
Jei dėl nepakankamo biotino kiekio organizme kepenys negali gaminti pakankamai tulžies gerajam cholesteroliui gaminti, cholesterolis kaupiasi arterijose, todėl storėja arterijų sienelės ir užsikemša kraujo apytaka, todėl padidėja širdies ligų ir insulto rizika.

6. Silpnėja nervų sistemos funkcija
Kadangi biotinas veikia kaip kofaktorius su kitais B grupės vitaminų kompleksais baltymų apykaitoje, biotino trūkumas trikdo šį procesą. Jis silpnina normalias nervų sistemos ląstelių funkcijas, todėl atsiranda nervų sistemos įtampa, pavyzdžiui, nerimas, galvos svaigimas, atminties praradimas ir depresija.

I. Folio rūgštys
I. Apibrėžimas
Folio rūgštis yra vienas iš B grupės vitaminų komplekso narių ir yra vandenyje tirpus vitaminas. Ji taip pat žinoma kaip vitaminas M arba folacinas. Pagrindinė jos funkcija – palaikyti normalų organizmo ląstelių augimą ir DNR. Cheminės struktūros formulė yra C19H19N7O6.

II. Kaip folio rūgštys padeda gydyti endometriozę
1. Anemija
Kadangi folio rūgšties trūkumas riboja ląstelių dalijimąsi, endometrioze sergančioms moterims, kurioms menstruacijų metu gausiai teka kraujas, reikia vartoti pakankamai folio rūgšties, kad ji padėtų gaminti raudonuosius kraujo kūnelius. Priešingu atveju išsivysto megaloblastinė anemija.

2. Ląstelių anomalijos
Kadangi folio rūgštis yra būtina ląstelių dalijimuisi, jos trūkumas lemia kai kurių organizmo ląstelių anomalijas. Kai kurios gimdos gleivinės ląstelės gali tapti vėžinėmis arba virsti gimdos gleivinės ląstelėmis pilve.

3. Baltymų sintezė
Folio rūgštys sąveikauja su kitais B grupės vitaminų komplekso šeimos nariais baltymų apykaitoje. Tai padeda aprūpinti nervų sistemos ląsteles maisto medžiagomis. Folio rūgščių trūkumas sukelia nervų sistemos susilpnėjimą, lemiantį endometriozės simptomus.

4. Nenormalus ląstelių augimas
Folio rūgštis yra būtina normaliai DNR replikacijai, DNR taisymui ir ląstelių dalijimuisi. Folio rūgšties trūkumas trikdo ląstelių gamybą ir negali ištaisyti organizme susikaupusių toksinų sukeltų ląstelių pažeidimų, dėl to pasireiškia nenormalus ląstelių augimas.

5. Širdies ligos ir insultas
Folio rūgšties trūkumas gali padėti sumažinti kraujyje cirkuliuojančio homocisteino kiekį. Tyrimai rodo, kad didelis homocisteino kiekis kraujyje pažeidžia vainikines arterijas arba palengvina kraujo krešėjimą, todėl padidėja širdies ligų ir insulto rizika.

6. Endometriumo vėžys
Kadangi jau žinome, kad pakankamas folio rūgšties kiekis padeda sintetinti, taisyti ir funkcionuoti DNR. Folio rūgšties trūkumas gali sukelti DNR pažeidimus, kurie gali sukelti vėžį.

J. Cholinas
I. Apibrėžimas
Cholinas yra vandenyje tirpus vitaminas, priklausantis vitaminų B kompleksų grupei. Jį 1864 m. atrado Andreas Streckeris. Jis vartojamas tradicinėje medicinoje gydant širdies ir kepenų ligas, kurias sukelia cholino trūkumas.

II. Kaip cholinas padeda gydyti endometriozę
1. Stiprina imuninę sistemą
Dėl cholino trūkumo riebalai nusėda kepenyse ir sumažėja kepenų funkcija kovoti su nenormaliai besiformuojančiais endometriumo implantais ir sulipimais kitose kūno dalyse, sukeliančiais uždegimą.

2. Mažina širdies ligų riziką
Nustatyta, kad moterų, sergančių endometrioze, menstruacinio ciklo metu cholino kiekis yra mažas. Trūkumo priežastys vis dar nežinomos. Cholinas sąveikauja su kitais B grupės vitaminų komplekso nariais, padėdamas angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaitai, kuri būtina mūsų organizmui aprūpinti energija ir maistinėmis medžiagomis. Jis taip pat padeda stiprinti kepenų tulžies gamybą, kuri padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį, todėl mažėja širdies ligų rizika.

3. Stiprina nervų sistemos funkciją
Kadangi cholinas yra cheminis pirmtakas, reikalingas neurotransmiteriui acetilcholinui gaminti, jis padeda stiprinti įvairias smegenų perkrovos sistemas, todėl pagerėja nervų sistemos funkcija, o tai lemia mažesnius endometriozės simptomus, tokius kaip atminties praradimas, prasta koncentracija, nerimas ir nuotaikų kaita.

4. Balansuoja hormonų
Cholino trūkumas sukelia nenormalias kepenų funkcijas. Kadangi kepenys atlieka svarbų vaidmenį riebalų rūgščių apykaitoje, dėl cholino trūkumo susilpnėja kepenų funkcija, todėl menstruacinio ciklo metu gaminasi per daug estrogenų, o tai lemia hormonų pusiausvyros sutrikimus ir endometriumo spazmus.

K. Vitaminas C
I. Apibrėžimas
Vitaminas C taip pat žinomas kaip L-askorbatas. Tai vandenyje tirpus vitaminas, kurio cheminės struktūros formulė yra C6H6O6. Jis negali būti saugomas organizme ilgiau kaip 24 valandas, todėl turime jį vartoti reguliariai. Jis taip pat geriausiai žinomas dėl savo antioksidacinių savybių stiprinant imuninę sistemą.

II. Vitaminas C ir endometriozė
1. Imuninė sistema
Vitaminas C atlieka svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą dėl savo stiprios antioksidacinės savybės. Jis padeda apsaugoti mūsų organizmą nuo laisvųjų radikalų susidarymo ir nenormalaus endometriozės ląstelių augimo kitose kūno dalyse.

2. Didina virškinimo sistemos įsisavinimą
Nustatyta, kad daugumai endometrioze sergančių moterų trūksta kai kurių rūšių vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, vitamino B komplekso, folio rūgšties, cinko ir magnio. Didesnis vitamino C vartojimas ne tik padeda pagerinti virškinimo sistemos įsisavinimą, bet ir padidina organizmo funkciją kovojant su visų rūšių ligomis, įskaitant endometriozę.

3. Hormonų balansavimas
Be to, kad vitaminas C padeda stiprinti kepenų funkciją, siekiant subalansuoti estrogenų kiekį menstruacijų ciklo metu, jis taip pat subalansuoja prostaglandinų šeimos hormonų prostaglandinų kiekį, dėl to nurimsta pernelyg aktyvūs gimdos raumenys.

4. Mažina gausų kraujo tekėjimą ir kraujo krešėjimą
Vitaminas C ne tik padeda apsisaugoti nuo kapiliarų trūkinėjimo, dėl kurio menstruacijų metu moterims, sergančioms endometrioze, gausiai teka kraujas, bet ir užkerta kelią kraujo krešėjimui, kurį sukelia protrombino, trombino ir trombokinazės koncentracijos sumažėjimas organizme.

5. Mažina infekciją ir uždegimą
Vitaminas C padeda baltymų apykaitai. Jis ne tik aprūpina mūsų organizmą tam tikrais reikalingais baltymais, bet ir blokuoja gyvybiškai svarbių baltymų, sukeliančių infekciją ir uždegimą, sintezę.

L. Vitaminas E
I. Apibrėžimas
Kadangi vitaminas E yra riebaluose tirpus vitaminas, jis gali būti kaupiamas mūsų organizme ir jo nereikia vartoti reguliariai. Jis geriausiai žinomas dėl savo galingų antioksidacinių savybių.

II. Vitamino E poveikis moterims, sergančioms endometrioze
a) Imuninei sistemai
Kadangi vitaminas E yra antioksidantas, jis padeda sustiprinti kepenų funkciją kovojant su laisvaisiais radikalais, besiformuojančiomis nenormaliomis ląstelėmis ir vėžiniais susirgimais. Sergant endometrioze jis neleidžia nenormaliems gimdos gleivinės audiniams augti ir formuotis implantams bei sukibti kitose kūno dalyse, išskyrus gimdos gleivinę.

b) Ląstelių apsauga
Kadangi vitaminas E apsaugo riebalų rūgštis nuo skilimo žmogaus organizme, jis padeda apsisaugoti nuo oksidacijos ląstelių membranose ir ląstelių srityse, todėl apsaugo nuo kapiliarų sienelių suirimo, sukeliančio gausų kraujo tekėjimą menstruacijų metu.

c) Raudonieji kraujo kūneliai
Nustatyta, kad endometrioze sergančioms moterims, kurioms trūksta vitamino E, taip pat nustatyta anemija. Ją sukelia greitesnis nei įprastai raudonųjų kraujo kūnelių senėjimas dėl oksidacinio raudonųjų kraujo kūnelių naikinimo.

d) Nervų sistema
Kadangi jau žinome, kad vitaminas E yra būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gebėjimui pernešti deguonį kraujotakos sistemoje didinti, jis padeda maitinti smegenų ląsteles, kovojančias su endometriozės simptomais, tokiais kaip nuotaikų kaita, nerimas ir depresija.

e) Hormonų pusiausvyros sutrikimas
Vitamino E trūkumas taip pat trikdo normalią skydliaukės ir hipofizės funkciją, todėl padidėja riebalų rūgščių kiekis, dėl to atsiranda endometriozės menstruaciniai spazmai, kurie savo ruožtu lemia tam tikrų hormonų prostaglandinų perteklinę gamybą.

M. Vitaminas K

I. Apibrėžimas
Vitaminą K pirmą kartą 1929 m. atrado danų mokslininkas Herrik Dam. Tai riebaluose tirpus vitaminas. Jis geriausiai žinomas dėl savo gebėjimo sintetinti baltymus ir krešėti kraują. Maisto trūkumas yra labai retas, nes jį gamina virškinimo sistemos bakterijos. Kadangi yra tirpus riebaluose, jis gali būti kaupiamas mūsų organizme ir mums nereikia jų vartoti reguliariai.

II. Kaip vitaminas K veikia endometrioze sergančias moteris
1. Nervų ir kraujotakos sistemoms
Vitaminas K padeda gliukozę paversti glikogenu, kuris būtinas kepenų funkcijai gerinti kovojant su kraujyje besiformuojančiu bloguoju cholesteroliu, kuris kaupiasi kraujyje ir sukelia aukštą kraujospūdį, apsunkina deguonies pernešimą į organizmo ląsteles, didina širdies ligų riziką ir kelia nervų sistemos įtampą. Glikogenas gali būti kaupiamas kepenyse, raumenyse ir gali būti panaudotas, jei jo trūksta.

2. Nenormalus kraujavimas
Vitaminas K taip pat padeda gaminti protrombiną, kuris yra svarbi medžiaga kraujo krešėjimui. Nustatyta, kad moterims, sergančioms endometrioze, trūksta vitamino K, dėl to menstruacijų metu būna stipresnis nei įprastai kraujavimas.

3. Imuninė sistema
Kadangi vitaminas K padeda stiprinti kepenų funkciją, netiesiogiai jis apsaugo mūsų organizmą nuo aplinkos toksinų, kurie sukelia nenormalius endometriumo implantus ir ataugas, augančias ne endometriume, kaip minėjome kituose straipsniuose.

4. Ląstelių augimas
Taip pat teigiama, kad vitaminas K yra svarbus vitaminas, padedantis reguliuoti ląstelių funkcijas, įskaitant ląstelių sukibimą, ląstelių dauginimąsi ir apsaugą nuo to, kad ląstelės citoskeletas nesuardytų membranos ir neišsipūstų į išorę, dėl ko prarandama membranos asimetrija ir prisitvirtinimas. Dėl vitamino K trūkumo gali padidėti netaisyklingo ląstelių augimo, pavyzdžiui, endometriozės, rizika.

5. Anemija

Kadangi vitamino K trūkumas sukelia stiprų kraujavimą moterims, kurių endometriozė prilipo prie pilvo srities, lemiantį anemiją dėl raudonųjų kraujo kūnelių išeikvojimo organizme arba organizmo nesugebėjimo pagaminti daugiau raudonųjų kraujo kūnelių, kad padengtų menstruacijų metu prarastus

Kadangi endometriozė yra išgydoma ir valdoma natūraliomis priemonėmis ir savipagalbos kursu, jei sergate endometroze, žiūrėkite į tai iš gerosios pusės.

 

Straipsnio šaltinis: https://futuresnutrition.de/collections/vitamin-d3-kapseln/vitamin-d3-30000-k2

https://www.nia.nih.gov/health/vitamins-and-minerals-older-adults

https://order.nia.nih.gov/sites/default/files/2021-06/dietary-supplements-older-adults.pdf