Kapo priežiūra ir tvarkymas yra ne tik paprasta tradicija, bet ir moralinė bei pilietinė pareiga. Jei jo nesutvarkysite, rizikuojate, kad bendruomenė paskelbs jį apleistu ir atsiims. Kokios yra jūsų teisės ir pareigos?

Kapo nepriežiūros pasekmės

Kapavietės savininkai arba naudos gavėjai privalo palaikyti gerą kapavietės būklę. Tai reiškia, kad kapas turi būti nepralaidus vandeniui, antkapio valymas, augalų priežiūra, skulptūros atnaujinimas ir t. t. Visos priemonės ir darbai atliekami jų lėšomis. Jie gali patys išvalyti kapą arba pavesti tai atlikti profesionalams.

Toli nuo bendruomenės esantys šeimos nariai palieka vietą apleistą. Mažai žmonių piktžolių aplinkinėje teritorijoje. Neremontuojami kai kurie paminklai sunyksta, o sunykusi kapo būklė gali turėti rimtų pasekmių.

Koncesininkams arba jų palikuonims gali būti taikomos sankcijos. Savivaldybė taip pat gali imtis administracinių veiksmų dėl sklypo susigrąžinimo, jei po mero apsilankymo kapavietėje pastebima apleisto kapo būklė.

Kapo perėmimo procedūra

Sužinoję apie taisykles, sužinosite, kaip tinkamai prižiūrėti kapą. Net dėl tokių smulkių incidentų, kaip antai ant kapo esantys lapai ar gėlių puokštės, kapas gali būti atstatytas.

Kapavietės atsiėmimo procedūra gali užtrukti ne vienerius metus. Ji įgyvendinama griežtai laikantis griežtų žingsnių.

Kapų priežiūra ir įrankiai

Kapų priežiūra yra veiksmingiausia, jei ji atliekama reguliariai. Darbas niekada neturėtų būti agresyvus, nes tai gali labiau pakenkti nei išsaugoti. Periodiškai reikia pašalinti ant jo susikaupusius negyvus lapus ir kitas šiukšles, nuvalyti dulkes, nuplauti po vazonais ir plokštėmis.

Naudingų priedų reikia kibiro, minkšto šepečio, šepetėlio, švaraus vandens, juodo muilo, sodos bikarbonato, kempinės ir genėjimo žirklių. Nenaudokite suslėgto vandens, nes jis ardo akmenį, arba metalinio šepečio, kuris braižo akmenį.

Taip pat baliklis, nors ir labai greitai pasiekiamas rezultatas, ant akmens nusodina druską, kuri, susikristalizavusi, nepataisomai ardo medžiagą.

Dėmes galima pašalinti pasta iš trečdalio valgomosios sodos ir dviejų trečdalių pemzos miltelių, kurią užtepkite ant valomo ploto ir palikite išdžiūti, o tada nuplaukite švariame vandenyje praskiestu juodu muilu.

Sodo žirklėmis galima nupjauti aplink kapą esančias piktžoles, kad kapas neužželtų piktžolėmis. Samanas galima pašalinti priemonėmis nuo samanų, kurios parduodamos, pavyzdžiui, laidojimo reikmenų parduotuvėse. Jei neturi laiko kapu tvarkymas gali būti lengvas procesas su www.tvarkingakapaviete.lt